Rak dojke je vodeći javnozdravstveni problem u Republici Hrvatskoj, najčešća je zloćudna bolest žena u razvijenom svijetu, iako, vrlo rijetko, od raka dojke mogu oboljeti i muškarci. Manifestira se pojavom nove tvorbe u području dojke.
Prema posljednjim podacima Registra za rak u Hrvatskoj u 2017. godini zabilježeno je 2767 slučajeva raka dojke, a od ove zloćudne bolesti umrle su u 2019. godini 752 žene. Rak dojke je treći maligni uzrok smrti u žena, nakon raka pluća i kolorektalnog raka.
SIMPTOMI BOLESTI – ZNAKOVI UPOZORENJA
- kvržica u dojci ili ispod pazuha
- promjena veličine ili oblika dojke
- bistar ili krvav iscjedak iz bradavice
- promjena izgleda kože dojke (uvlačenje kože ili bradavice, ili koža poput kore naranče)
- crvenilo kože dojke ili bradavice
- pojačane, naglašene vene na površini dojke
- moguća pojava ranica na koži
- bol u dojci (ovaj znak je rijetko povezan sa rakom dojke zato je i posljednji na redoslijedu)
Više od 90% bolesnica s karcinomom dojke može se izliječiti, ako se na vrijeme dijagnosticira i liječi stoga se veliki naglasak stavlja na redovite samopreglede dojke, UZV kontrola jednom godišnje (ukoliko nema indikacije za češće preglede), mamografija za sve žene od 50-69 godine života, svake dvije godine.
ULTRAZVUK DOJKI
Ultrazvuk dojki bezbolan je i neinvazivan dijagnostički postupak koji se koristi ultrazvučnim valovima u analizi strukture žljezdanog tkiva, odnosno u otkrivanju tkivnih abnormalnosti poput cisti ili različitih tvorbi u organu. Ukoliko postoji kakva promjena u strukturi dojke, ona se arhivira na snimci koja se prilaže uz nalaz. Uvijek je poželjno priložiti snimke i nalaze prethodne obrade (ne isključivo ultrazvučnog pregleda), posebice kod neke već ranije registrirane promjene, nakon operativnog zahvata ili kod onkoloških pacijenata.
Kada trebamo obaviti ultrazvučni dojki?
Pregled se može učiniti u bilo kojoj životnoj dobi. Kod mlađih osoba prva je metoda izbora u algoritmu pretraga. Može se koristiti i kao dopuna mamografiji, u slučaju postojanja neke abnormalnosti koja se ne može jasno definirati na mamografskoj snimci. U određenom broju promjena, ukoliko ultrazvučni pregled nije dovoljan, a postoji mogućnost prisustva nekog patološkog procesa, može se učiniti i ciljana citološka punkcija, te pregled dojki magnetskom rezonancijom. Redovite ultrazvučne kontrole preporučaju se u intervalu jednom godišnje.
ŽENE S POJAVOM RAKA DOJKE U OBITELJI
- Ultrazvučni i klinički pregled dojki jedanput godišnje nakon dvadesete godine života
- Prva mamografija s 35 godina, potom jedanput svake godine
- Samopregled dojki jedanput mjesečno
ŽENE S LIJEČENIM RAKOM DOJKE
- Ultrazvučni i klinički pregled dojki jedanput godišnje
- Mamografija jedanput godišnje
- Samopregled dojki jedanput mjesečno
Kod ultrazvučnog pregleda dojki nije potrebna osobita priprema, pregled je bezbolan i traje oko 15-ajstak minuta.
Rezervirajte termin za UZV dojki već danas!
Vaš Adarta team!